Fastbusy.pl

Busem przez las

Wyjazd za granicę busem – co warto wiedzieć?

W dzisiejszych czasach podróżowanie stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej – możesz zdecydować się na pociąg, autokar, prom, samolot, a także busa, który to w ostatnich czasach staje się coraz popularniejszym wyborem. Dla wielu osób jest to wygodna alternatywa, szczególnie gdy nie należą oni do amatorów np. latania. W dzisiejszym artykule poruszymy najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę, podejmując decyzję o wyjeździe za granicę busem. Jeśli jesteś ciekawy, o czym należy pamiętać – zapraszamy do lektury!

Spis treści

Międzynarodowy przewóz osób – dlaczego busy to odpowiedni wybór na długą podróż?

Międzynarodowy przewóz osób busami stał się popularną opcją dla podróżnych, którzy poszukują prostej, szybkiej i wygodnej opcji dojazdu. Zarezerwowanie miejsca zajmuje tylko chwilę – wystarczy skorzystać z internetowej platformy rezerwacyjnej lub zadzwonić do firmy. Dzięki prostemu systemowi rezerwacji oraz możliwości płatności online bądź bezpośrednio u kierowcy podróżowanie busem stało się dostępne dla wielu osób. Jest to także doskonałe rozwiązanie, jeśli boisz się latać.

Kolejną z zalet międzynarodowego przewozu osób busami jest elastyczność. Firmy przewozowe oferują szereg tras łączących różne kraje i miasta – wiedząc ile osób wybiera się do danej miejscowości w kraju, planują one jak najkrótszą trasę. Podróże tego typu środkiem transportu odbywają się zgodnie z zasadą „door to door”, czyli kierowcy odbierają Cię spod adresu w punkcie A i dowożą pod wskazany adres w punkcie B. Przez to nie musisz się martwić dźwiganiem bagażu na jakikolwiek przystanek, dworzec itd. Zasada ta pozwala także dopasować kierowcy jak najkorzystniejszą trasę, rozwożąc pasażerów np. po Niemczech, Holandii, Belgii czy Francji. Nowoczesne busy oferują różne udogodnienia – wygodne siedzenia czy klimatyzacja sprawiają, że podróż staje się przyjemna i relaksująca nawet na długich trasach. Ponadto podróż busem jest kameralna – w końcu w pojeździe jest ograniczona liczba miejsc, dzięki temu nie musimy obawiać się tłoku.

Przewozy busem nad morzem

Jak wybrać dobrego przewoźnika?

Na rynku powstaje coraz to więcej firm oferujących przejazdy busem za granicę. Jak więc wybrać tego najlepszego? Musisz kierować się kilkoma kryteriami, a Twoja podróż przebiegnie bezproblemowo. O czym pamiętać?

Nowoczesna flota pojazdów

Nie zawsze uda się dowiedzieć, jakim konkretnie modelem busa będziemy jechać, ale takie informacje są łatwe do sprawdzenia. Gdy na stronie przewoźnika bądź podczas bezpośredniego kontaktu z nim widzisz stare pojazdy – to może być dla Ciebie pierwszy sygnał ostrzegawczy. Oczywiście, nie ma co generalizować, w końcu starsze busy mogą sprawdzać się równie dobrze, ale oprócz samej kwestii technicznej musimy wziąć pod uwagę, ile czasu spędzimy w pojeździe. Nie da się ukryć, że nowoczesne pojazdy mają także więcej udogodnień, a to może poprawić komfort tej wielogodzinnej podróży.

Doświadczeni kierowcy

Nowoczesne pojazdy to jedna kwestia, ale doświadczeni kierowcy są jeszcze ważniejsi. W końcu to oni stanowią swoiste poświadczenie tego, jak dobra jest firma przewozowa. Uczciwa i solidna firma nie będzie miała nic do ukrycia – bez problemu udostępni nam niezbędne informacje. Kierowcy powinni posiadać niezbędne uprawnienia do przewozu osób, dlatego należy decydować się wyłącznie na sprawdzone firmy.

Rozsądna cena

Wybierając przewoźnika, można sprawdzić i porównać ceny za usługi z innymi firmami. Rynek pozwala na możliwość kreowania własnych cen wraz z personalnymi warunkami podróży pomiędzy przewoźnikiem a podróżującymi, jednak gdy koszt usług jest zaskakująco niski, może być to podejrzane. Znajomość cen rynkowych będzie znacznym ułatwieniem, które może zapewnić wybór najlepszego przewoźnika.

Opinie innych podróżujących

Opinie osób, które wcześniej skorzystały z usług danego przewoźnika, mogą być cennym źródłem informacji. Warto sprawdzić firmowe social media oraz opinie w Internecie.

Co z bagażem?

Informacje na temat dozwolonej ilości bagażu uzyskasz bezpośrednio od przewoźnika. W zależności od pojazdu oraz ilości podróżujących w tym terminie co Ty ta kwestia może się zmienić. Oczywiście, nawet w busie są pewne ograniczenia – kierowca musi mieć zapewnioną doskonałą widoczność podczas jazdy, a każdy z uczestników przejazdu powinien być w stanie zabrać taką samą ilość bagażu co współpasażerowie, więc jest to odgórnie ustalane. Kwestię tę najlepiej poruszyć jeszcze przed zarezerwowaniem miejsca czy uiszczeniem jakichkolwiek opłat.

Porady podróżne – niezbędne formalności

Planując zagraniczną podróż busem, istotne jest zaplanowanie nie tylko samej trasy i zakwaterowania, ale także załatwienie niezbędnych formalności. Czego innego będziesz potrzebować wyjeżdżając do pracy, a jeszcze inne rzeczy przydadzą Ci się na wakacje. Pamiętaj jednak o zabraniu dokumentów tożsamości (paszport, dowód osobisty czy prawo jazdy). Ponadto jeśli podróżujesz w granicach Unii Europejskiej, warto załatwić Kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego, która zapewni Ci dostęp do opieki zdrowotnej (warto także sprawdzić, jakie sytuacje uwzględnia, ponieważ nie obejmuje ono wszystkiego – za niektóre usługi medyczne i tak trzeba będzie zapłacić w razie konieczności). Załatwiając takie rzeczy wcześniej, będziesz mógł cieszyć się spokojną oraz bezpieczną podróżą, mając pewność, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik!

Przejazd busem w górach

Jak przygotować się na dłuższą trasę?

Kiedy załatwisz wszelkie formalności, jak rezerwacja miejsca, przygotowanie odpowiednich dokumentów czy spakowanie walizki, pozostaje Ci tylko jedno – poczynić przygotowania na wielogodzinną podróż. Komfortowe ubranie to podstawa! Nie dość, że spędzisz dużo czasu w jednej pozycji, to musisz być nastawiony na podróż z innymi – jedni wolą, gdy w aucie jest cieplej, inni wręcz przeciwnie, a więc warto ubrać lekką koszulkę, a na wierzch bluzę bądź sweter. Dzięki temu będziesz przygotowany na każdą ewentualność. Zważywszy na długość podróży, warto zabrać ze sobą jakieś przekąski. Nie zabieraj też jedzenia, które zbyt intensywnie pachnie. Możesz także zadbać o rozrywkę podczas podróży – zapakuj książkę bądź tablet i słuchawki, aby obejrzeć film. Ponadto możesz wyposażyć się w akcesoria, takie jak mała poduszka, maska na oczy czy niewielki koc.

Podróż ze zwierzętami

Jeśli planujesz zabrać pupila na zagraniczną podróż busem, zacznij od znalezienia przewoźnika, który wyrazi na to zgodę. Musisz uprzedzić, ponieważ postawiony w takiej sytuacji kierowca może nie zgodzić się na Wasz wyjazd. Kiedy zgoda została jednak wyrażona, zadbaj o odpowiednie szczepienia (weź ze sobą na podróż dokumenty je potwierdzające) i zagwarantuj swojemu pupilowi odpowiednią wygodę oraz bezpieczeństwo. Umieść go w transporterze na podłodze busa i zabezpiecz, aby podczas zakrętów czy hamowania nic mu się nie stało. Podczas podróży ze zwierzęciem ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Pod żadnym pozorem nie wypuszczaj swojego pupila z transportera podczas jazdy – w zależności od kraju istnieją inne restrykcje, więc może skończyć się to mandatem, a ponadto musisz wziąć pod uwagę komfort innych pasażerów (którzy nie zawsze muszą być miłośnikami zwierząt) oraz spokój kierowcy, który powinien skupić się wyłącznie na prowadzeniu pojazdu. Twój wypuszczony na wolność pupil może niechcący go rozkojarzyć.

Międzynarodowy przewóz osób busami to wygodna, szybka i łatwa w załatwieniu opcja podróżowania, nie ma się więc co dziwić, że cieszy się coraz większą popularnością wśród podróżnych. Dzięki elastycznym trasom, opcjom „door to door” oraz nowoczesnym pojazdom podróżowanie busami stały się atrakcyjną alternatywą dla innych środków transportu!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *